Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aktywizacja zawodowa

Trening umiejętności zawodowych


Warsztaty Terapii Zajęciowej powołano ustawą w 1991 roku. W ustawie lakonicznie stwierdzono, iż przeznacza się je dla osób niepełnosprawnych całkowicie niezdolnych do pracy zarobkowej, dla których terapia zajęciowa jest formą rehabilitacji społecznej. O rehabilitacji zawodowej nie wspomniano ani słowem. Zrobiono to dopiero później, nakładając na WTZ nowe zadanie rehabilitacji zawodowej. Odtąd Warsztat ma być placówką pomagającą uczestnikom „pozyskanie lub przywrócenie umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia”. W obowiązujących przepisach nacisk położono na realizację powyższego celu poprzez:

1.Umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej.

 

2.Psychofizycznych sprawności oraz podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.

 

W związku z powyższym w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Chodzieży, aby zrealizować w/w cele, wprowadzone zostały zajęcia zawodoznawcze, które mają między innymi:


- zapoznać uczestników z podstawowymi zwrotami dotyczącymi pracy,
- zapoznać z poszczególnymi zawodami,

- wyjścia do Urzędu Pracy,
- zapoznać się z działalnością wybranych zakładów pracy, poprzez wyjazdy,   spotkania z pracodawcami itp.
- praktyki zawodowe i inne.

Uczestnictwo w zajęciach jest obowiązkowe. Zajęcia dostosowane są do potencjalnych możliwości uczestnika, a aktywność uczestników na zajęciach pozwoli na określenie umiejętności związanych z wykonywaniem pracy, niezbędnych do opracowania kompleksowej oceny uczestnika Warsztatu. Ocena ta jest podstawą zajęcia przez Radę Programową Warsztatu stanowiska w kwestii osiągniętych przez uczestnika postępów w rehabilitacji i określenie, czy uczestnik:


- może podjąć zatrudnienie w warunkach pracy chronionej,
- powinien zostać skierowany do ośrodka wsparcia lub

- przedłuża się jego uczestnictwo w Warsztacie ze względu na okresowy brak możliwości podjęcia pracy lub skierowania do ośrodka wsparcia oraz rokuje pozytywnie co do przyszłych postępów w rehabilitacji.

Dlaczego dobrze jest pracować?
W ramach zajęć zawodoznawczych zadaliśmy sobie pytanie: dlaczego dobrze jest pracować? Poniżej znajdują się argumenty, które przedstawiła młodzież:


1. Zarabiamy pieniądze.
2. Poznajemy nowych ludzi.

3. Usamodzielniamy się.
4. Mamy możliwości doszkalania się.
5. Pracujemy na własną emeryturę.

6. Możemy planować założenie rodziny.
7. Jesteśmy bardziej niezależni.
8. Nie musimy siedzieć w domu.
9. Nie mamy poczucia, że jesteśmy dla kogoś ciężarem.

10. Mamy zdolności kredytowe.
11. Poprawia nam się pozycja społeczna.
12. Rodzina traktuje nas jak osobę dorosłą.

13. Możemy organizować i planować swój czas wolny.
14. Możemy rozwijać swoje hobby.
15. Odczuwamy satysfakcję z pracy.
16. Podnosi się nam samoocena.

Praktyki zawodowe:

Restauracja - Hotel "Gościna"

 

1. Styczeń - maj 2010 - P.Sobkowski, P.Opara, H.Księżniakiewicz.

2. Wrzesień - grudzień 2010 - Sz.Dudziak, K.Tews.

IMG 3612

IMG 3613

3. Wrzesień - grudzień 2009 - J.Kowal, M. Wachowska, W.Połczyński.


4. Wrzesień - grudzień 2011 - K.Skrzypczak, C.Janiszewski, M.Kaczmarek.

5. Styczeń - czerwiec 2011 - J.Furlatowski, A.Sass.

Centrum Ceramiki i Technologii w Budzyniu

W ramach zajęć o aktywizacji zawodowej jeździliśmy do Centrum Ceramiki i Technologii w Budzyniu. Zakład udostępnił nam możliwość odbycia praktyki. Uczyliśmy się tam różnych umiejętności potrzebnych w przyszłej pracy. Wszyscy biorący udział w praktykach sprzątali na zmianę stołówkę, szatnię i łazienki. Do naszych obowiązków należało; mycie ścian, krzeseł, wycieranie kwiatów, czyszczenie podłogi. Myliśmy w łazienkach ubikacje, zlewy, prysznice oraz podłogę. W zakładzie w Budzyniu nie było mi lekko. W moim przypadku musiałam dużo czasu poświęcić, żeby nauczyć się nowych umiejętności. Po raz pierwszy bardzo źle to zniosłam bo nie wiedziałam, co mnie tam czeka. Za drugim razem było już lepiej, ponieważ wiedziałam już jakie mam obowiązki. Praktyki są potrzebne nam w przyszłości do pracy.

1. Wrzesień - listopad 2006 - K.Kramkowska, C.Janiszewski

2. Styczeń - czerwiec 2006 - M.Miklejewski, K.Skrzypczak.

Zakład Aktywizacji Zawodowej w Pile

1. Styczeń - marzec 2007 - P.Kaniewski, K.Kramkowska