Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

   Dnia 30 maja 2019 roku pojechaliśmy pociągiem do Zakładu Aktywności Zawodowej w Pile.  Niektórzy z nas jechali pierwszy raz koleją. Był to wyjazd  zawodowy. Po przyjściu do zakładu spotkaliśmy się w sali narad z pracownikiem ZAZ-u, któremu zadawaliśmy pytania. Później poszliśmy zwiedzać  działy: porządkowy, krawiecki, opakowań i montażu.

    By móc pracować w ZAZ-ie trzeba złożyć cv oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Pracownik przyjmowany jest najpierw na okres próbny. Za wykonaną pracę zarabia się około 900 złotych. Praca dla osoby niepełnosprawnej trwa 3 godziny i 51 minut w tym pracownikowi przysługuje 20 minut przerwy. Praca jest dwuzmianowa. Urlop trwa 26 dni. Pracownik niepełnosprawny ma dodatkowo 20 dni na wizyty lekarskie i turnus rehabilitacyjny. Można starać się o dofinansowanie dojazdów do pracy. Najlepszym pracownikom przydzielane są  premie kwartalne, uznaniowe, niekiedy nawet  w wysokość  300  złotych. Jeżeli pracownik jest chory to musi dostarczyć  zwolnienie lekarskie, tak zwane L4. Podczas choroby dostaje niższe wynagrodzenie. Gdy pracownik osiągnie wiek emerytalny to przechodzi na emeryturę. Po godzinach pracy pracownicy niepełnosprawni mogą korzystać z rehabilitacji, masażu, muzykoterapii oraz pomocy pracownika socjalnego. Każdy ma prawo również do szkoleń zawodowych. Poza tym organizowane są wycieczki i spotkania integracyjne.

     Nasze przemyślenia po wizycie w ZAZ-ie:

„Ja uważam, że jest tam aktywnie i w porządku. Pracuje się tam poważnie. Nie jestem pewien czy dałbym tam radę pracować” – Adrian.

„Nie dałbym rady tam pracować” – Hubert.

„Podobało mi się w ZAZ-ie. Niestety mam duży problem z dojazdem do Piły” – Paulina.

„Nie widzę się tam” –Agnieszka.

„Niestety nie widzę się tam ze względu na moją niepełnosprawność fizyczną” – Paulina.

„Mógłbym pracować w terenie. Polubiłbym to” – Szymon.

„Mogłabym układać chusteczki” – Anna.

„Mógłbym pracować w ZAZ-ie” – Jacek.

„Podobało mi się, ale zdecydowanie jest tam za daleko” – Piotr.

   Po wyjściu z ZAZ-u poszliśmy do centrum handlowego Vivo. Wyjazd bardzo nam się podobał, było interesująco i miło spędziliśmy  czas.  Takie wyjazdy mogłyby być organizowane częściej.

W wyjeździe uczestniczyli: Joanna Kasperska, Anna Sass, Paulina Kowalska, Paulina Opara, Agnieszka Troszczyńska, Piotr Sobkowski, Piotr Maćkowiak, Jacek Furlatowski, Szymon Płonka, Hubert Skrzypczak, Adrian Szajowski, Eleonora Goral, Danuta Drzewiecka-Piechowiak i Elżbieta Smocikowska.               

    Od 11 marca do 28 maja 2019 roku odbywał się trening umiejętności zawodowych w firmie "Cerplast" w Oleśnicy. Wzięli w nim udział uczestnicy z pracowni gospodarczo - uzawadawiającej: Ewa Kanty, Agnieszka Troszczyńska, Cezary Janiszewski, Marcin Miklejewski i Maciej Wyszomirski pod opieką Agnieszki Gałycz - Woźniak. 
Serdecznie Wam gratulujemy!

    "Segregowaliśmy elementy plastikowe, głównie części do pralek. Dzisiaj odbył się egzamin pisemny i był bardzo trudny. Praktyki bardzo mi się podobały" - Agnieszka Troszczyńska.

   Dnia 17 maja 2019 roku w naszym warsztacie odbyło się spotkanie z panią policjantką i paniami z ZUS-u. Spotkanie rozpoczęła pani policjantka, mówiła o różnych urzędach pomagających w różnych sytuacjach życiowych. Panie z ZUS-u powiedziały o rencie socjalnej, jak ją dostać, jakie dokumenty trzeba złożyć i gdzie, o wysokości renty i że można pracować i sobie dorobić. Spotkanie było ciekawe - Paulina Kowalska.

   17 maja 2019 roku w naszym warsztacie mieliśmy spotkanie z panią nadkomisarz Elżbietą Żulewską z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży oraz z paniami z ZUS-u. Pani policjantka mówiła o bezpieczeństwie i że nikomu obcemu nie wolno otwierać drzwi w domu. Potem mówiły panie o rentach i o zasiłkach pielęgnacyjnych. Dostaliśmy też odblaski i ulotki do domu.Naprawdę podobało mi się na tym spotkaniu. Wrażenia mam dobre, było świetnie- Joanna Kasperska.

   Na spotkaniu dowiedzieliśmy się wszystko na temat bezpieczeństwa, a także o rentach i emeryturach. Aby otrzymać rentę trzeba złożyć dokumenty lekarskie. Emeryturę otrzymuje się w wieku 65 lat. Było w porządku, dostaliśmy broszury. Dziękujemy za spotkanie - Adrian Szajowski.

    Dnia 14 maja 2019 roku byłam wraz z Adrianem, Łukaszem, Jackiem i Danką w przedszkolu "Czerwona Ciuchcia". Robiliśmy z dziećmi serduszka z gliny. Na koniec dostaliśmy czekolady. Było bardzo fajnie i miło - Paulina Kowalska.


Zdjęcie - Łukasz Jancon.

      W piękny, słoneczny, sobotni dzień, 11 maja 2019r. wybraliśmy się z naszym Warsztatem na wycieczkę do Alpakolandu w Klotyldzinie. Wyjazd zorganizował i ufundował nasz warsztatowy Samorząd. W programie wycieczki zobaczyliśmy zwierzęta takie jak: alpaki, kozy, owce, świnki, konie, osły, gęsi, kury, króliki, psa i koty. Każdy z nas mógł nakarmić zwierzęta. Dużo przyjemności sprawiło nam głaskanie, dotykanie zwierząt, niektórzy nawet mieli okazję wziąć na ręce czy na kolana młodą kózkę. Każdy, kto chciał, mógł przejechać się na koniu. Później poszliśmy na ognisko z kiełbaskami. Na zakończenie przejechaliśmy się Alpakowozem, z okien którego mogliśmy podziwiać przyrodę, konie i dziki. Wyjazd uważamy za znakomity. Był to sympatycznie spędzony czas. Drogi Samorządzie - dziękujemy i prosimy o więcej - uczestnicy z pracowni ceramicznej.

   Najlepszy był czarny konik i mały konik - Łukasz.

   Dałem marchewkę konikowi - Jacek.

   Wszystko było najlepsze. Jechałam na koniu - Ola.

   Najlepsze było trzymanie kózki na kolanach - Paulina K.

   Największe wrażenie zrobiło na mnie karmienie alpak. Nie spodziewałam się, że one tak blisko podchodzą - Asia K.

   11 maja 2019r. nasz warsztatowy Samorząd zorganizował wycieczkę do Alpakolandu. Były tam alpaki, które karmiłam marchewką i kozy, które karmiłam sałatą. Były też króliki. Jechałam na koniu, początkowo się bałam, ale przełamałam strach i wsiadłam. Trzymałam też małą kózkę na rękach. Był poczęstunek: ciasto i kawa a później kiełbasa z grilla. Była też przejażdżka wozem po okolicy. Bardzo mi się podobała ta wycieczka - Agnieszka Troszczyńska.

   Hodowla alpaków prowadzona jest w Klotyldzinie od 2011 roku. Oprócz alpaków znajdują się tam także owce, kozy, króliki, konie, świnki, osioł, pies i kury. Samorząd ufundował także przejażdżkę Alpakowozem po okolicznych terenach - Marcin Miklejewski.

29 maja 2018r. ostatni dzień treningu umiejętności zawodowych w firmie "Cerplast" odbyli nasi uczestnicy: Paulina Opara, Jolanta Kowal, Wojciech Połczyński, Krzysztof Tews i Hubert Księżniakiewicz. 28 maja wszyscy zdali egzamin i pozytywnie zakończyli praktyki. Kochani, serdecznie Wam gratulujemy!

     "Praktyki w firmie "Cerplast" w Oleśnicy zaczęły się 10 kwietnia 2018r. Opiekunem praktyk była Agnieszka Gałycz - Woźniak, a z firmy "Cerplast" mój tata, Piotr Opara. Wykonywaliśmy tam plastikowe zaślepki do lodówek, plastikowe zabezpieczenia do węża w pralce i zaślepki do bębna. Na egzaminie odpowiadaliśmy na pytania. Bardzo mi się podobało na praktykach" - Paulina Opara.

W piątek, 25 maja, uczestniczyliśmy w Jubileuszu 25-lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych w Budzyniu.


     "Bardzo podobała mi się ta impreza. Były podziękowania i gratulacje dla wszystkich, którzy aktywnie działają w Towarzystwie. Były łzy wzruszenia. Odbyły się także występy dzieci i młodzieży, po których dziewczynka zagrała "Sto lat" na saksofonie. Nie mogło zabraknąć pysznego tortu oraz poczęstunku - zakąsek garmażeryjnych. Były też napoje ciepłe i zimne, było naprawdę super" - Jolanta Kowal.

      "W piątek 25 maja o godzinie 11:00, na zaproszenie „Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych w Budzyniu", wzięliśmy udział w Jubileuszu 25- lecia działalności. Na początku imprezy były składane gratulacje, podziękowania oraz życzenia. Na uroczystość przybyło dużo zaproszonych gości. Był też czas na część artystyczną, wtedy dzieci prezentowały swoje wiersze i piosenki. Był też pokazany układ taneczny. W ten sposób można było zobaczyć efekty rehabilitacji. Mogliśmy też skosztować pysznego poczęstunku. Impreza bardzo mi się podobała" -Joanna Kienic.

 

     Dnia 24 maja 2018 na zajęciach zawodoznawczych wyszliśmy do Przedszkola "Pod Dębusiem Olbrzymkiem", na ulicy Łąkowej w Chodzieży.. Dzieci z "Grupy skrzatów" dekorowały serduszka dla mam. Było fajnie i przyjemnie. Otrzymaliśmy prezenty - niespodzianki. Spotkanie bardzo nam się podobało, dziękujemy bardzo - Jolanta Kowal.

 

    W dniu 16 maja 2018 roku, w ramach zajęć zawodoznawczych, pojechaliśmy do Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Jana Bosko w Chodzieży. Wykonywaliśmy z dziećmi serduszka z gliny na Dzień Matki. Bardzo mi się podobało i było fajnie - Paulina Opara.

     Dzisiaj pojechaliśmy na zajęcia integracyjne do szkoły podstawowej na ulicy Siejaka w Chodzieży. Robiliśmy serduszka z gliny, a na zakończenie wspólną fotografię. Zadowoleni wróciliśmy na Warsztat - Hubert Skrzypczak.

        Byliśmy dzisiaj w szkole na Siejaka. pomagaliśmy dzieciom przy wałkowaniu gliny. Podobało mi się - Adam Roguski.

     10 maja 2018r. wybraliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej w Chodzieży, w której można wypożyczać książki o różnej tematyce. Znajdują się tam także książki z lat pięćdziesiątych. Panie z biblioteki opowiadały nam, w jaki sposób można książki wypożyczać. W bibliotece znajduje się także czytelnia, z której można korzystać. Najbardziej podobało się nam w magazynie książek. Każdy chętny mógł się zapisać i wypożyczyć książkę, jednak trzeba było mieć przy sobie dowód osobisty. Bardzo dziękujemy za tak interesujące spotkanie - Przemysław Kaniewski.

         "24 maja 2017  odbył się nasz majowy piknik w Kąkolewicach w Muzeum Motoryzacji, u naszego Przyjaciela pana Jana Kubackiego. Przywitał nas pan Wojtek Burzyński, który się tym miejscem opiekuje. Mimo iż pogoda była niefajna, to humory nam dopisywały i apetyt też. Pyszne jedzenie: sałatka, kiełbasa z grilla, chleb domowego wypieku ze smalcem i ogórkiem małosolnym i ciasto, bardzo mi smakowało. Te smakołyki przygotowała dla nas pani Ela Kusche. Miło się biesiadowało w scenerii aut i motocykli z dawnej epoki PRL - u. Najbardziej zapamiętam wóz policyjny, autobus "ogórek" i wóz transmisyjny Telewizji Polskiej. Pozdrawiam" - Katarzyna Skrzypczak.


         "W Kąkolewicach oglądaliśmy stare samochody osobowe i autobusy. Zdjęcia robiła nam Elżbieta Smocikowska. Bardzo dziękujemy panu Kubackiemu za udostępnienie miejsca na piknik i pani Eli Kusche za pyszne jedzenie" - Marcin Miklejewski.

            Dnia 18 maja 2017 roku wybrane osoby, wraz z Danką, pojechały do Szkoły Podstawowej w Stróżewie. Tam Danka włączyła dzieciom krótki film pokazujący co robimy w Warsztacie. Po filmiku jako pierwsza opowiedziałam o swoich książkach. Pozostali powiedzieli kilka słów o swoich pracach. Na koniec dzieci dały nam ozdobne, papierowe pudełeczka i zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Bardzo mi się podobał ten wyjazd - Paulina Kowalska.

       Dzisiaj byliśmy w Stróżewie w Szkole Podstawowej. Był tam pokazany krótki filmik o nas i o tym, co robimy w pracowniach: komputerowej  (pisanie artykułów, fotografowanie ), gospodarstwa domowego ( przygotowywanie ciepłych posiłków), stolarskiej ( szlifowanie ramek ), ceramicznej (lepienie z gliny naczyń, doniczek ), ogrodniczo – plastycznej (dekorowanie choinek z krepy i z szyszek, robienie kompozycji z kwiatów ) i rękodzielniczej ( wyszywanie obrazków haftem krzyżykowym, robienie na drutach ). Mamy też salę rehabilitacyjną, którą prowadzi Wojtek Chyra i pani Wioletta Jakubczak, która jest pielęgniarką. W biurze rządzi nasza pani kierownik Gosia Staszewska a pani Małgorzata Sieradzka prowadzi papierową robotę bo jest księgową.
Do szkoły pojechaliśmy, aby pokazać nasze prace i pochwalić się naszymi zdolnościami. Joanna Kienic potrafi wyszywać obrazek haftem krzyżykowym, a Jola Kowal robi piękne rzeczy na drutach i na szydełku – poszewki, szal a nawet kwiaty w doniczce. Cezary Janiszewski potrafi lepić z gliny jeże, a Jacek Furlatowski pokazał jak można lepić małe doniczki z wałeczków. Ja pokazałem pani nauczycielce i uczniom moje rysunki, na których są zwierzęta a także postaci z bajek czy filmów. Przyszedł nawet pan dyrektor. Na lekcji robiłem też zdjęcia - Marcin Miklejewski.

W środę, 17 maja 2017, mieliśmy niecodzienne spotkanie ze specjalistą od ochrony ptaków, oraz z naszymi sąsiadami: sikorkami, wróblami i mazurkami, które zamieszkują budki lęgowe mieszczące się nad jeziorem Miejskim.

      Przyjechał do nas Pan Jerzy Dąbrowski z Rogoźna. Jest on specjalistą od ochrony ptaków z ponad trzydziestoletnim stażem, członkiem między innymi Komitetu Ochrony Orłów, a także założycielem i liderem „Zespołu obrączkarskiego ROGOŹNO”, zajmującego się obrączkowaniem ptaków. Pan Jerzy opowiadał nam o zwyczajach ptaków, oraz pokazał jak się je obrączkuje. Budki lęgowe, które znajdują się nad jeziorem, zamieszkiwane są przez: mazurki, wróble domowe, sikorki bogatki i sikorki modraszki.
Dziękujemy Panu Dariuszowi Sałacie za zaangażowanie nas w akcję .

      „Spotkaliśmy się nad jeziorem by zobaczyć jak dwaj panowie pracują. Jeden pan wchodził na drabinę i wyciągał z budek lęgowych małe ptaszki. Drugi pan je ważył i zakładał obrączki. Ptaszki miały różne imiona. To było ciekawe spotkanie. Zrobiliśmy sobie na pamiątkę wspólne zdjęcie”- Agnieszka Troszczyńska.

Dnia 16 maja 2017 roku grupa uczestników z Warsztatu, wraz z Danką, pojechała na zajęcia do  Szkoły Podstawowej nr 3 w Chodzieży.

      "Pokazywaliśmy dzieciom z klasy 2b co robimy w Warsztacie. Jako pierwsza opowiedziałam o moich książkach. Później Danka przeczytała fragment opowieści. W podziękowaniu dostałam tulipana. Później był krótki film o naszej pracy. Po filmie pozostali opowiedzieli, czym się zajmują i czym się pasjonują. Był też poczęstunek. Dzieci zaprosiły nas na lekcję muzyki, na której poznawaliśmy nuty, próbowaliśmy wydobyć dźwięk z kieliszka napełnionego wodą. Na zakończenie dzieci dały nam kartki z nutami, zeszyty do nut i ołówki. Bardzo mi się podobał ten wyjazd i lekcja muzyki - Paulina Kowalska.

        "Serdecznie dziękuję za zainteresowanie naszą pracą, oraz zaproszenie na zajęcia Pani Małgosi Jeśko-Doręgowskiej, oraz uczniom klasy 2b z SP3 w Chodzieży. Miła atmosfera spotkania sprzyjała uczestnikom WTZ w zaprezentowaniu prac zrobionych przez siebie w ramach zajęć warsztatowych. Uczestnictwo w lekcji muzyki było świetną niespodzianką dla uczestników WTZ jak i dla mnie. Dziękujemy!" - instruktor Danuta.                                       

     "10 maja 2017r. odwiedziła nas pani Kasia, która była na misji w Afryce w Zambii. Pracowała tam jako wolontariuszka pomagając siostrom zakonnym, które zajmowały się dziećmi afrykańskimi. Siostry pracowały w szkołach założonych przez księży Salezjanów. Szkoły i przedszkola prowadzone są dzięki programowi "Duchowa adopcja na odległość". Każdy, kto w Europie wpłaci pieniądze, przyczynia się do rozwoju edukacji i do żywienia dzieci w Zambii. Nie znałam pojęcia misja i gdy zadałam pytanie to pani Kasia udzieliła mi odpowiedzi, pokazała także prezentację multimedialną o swojej misji. Zrozumiałam dlaczego pojechała do Afryki. Opowiadała ciekawie, dużo się dowiedziałam o życiu tamtejszych dzieci" - Katarzyna Skrzypczak.

    "Podobało mi się jak Kasia opowiadała o szkole afrykańskiej. Jest w niej inaczej niż u nas - nie ma książek, nie ma prądu. Jestem pod wrażeniem jak wykonywała swoją misję w Afryce. Były ciekawe zdjęcia i fajne filmiki z misji" - Hubert Skrzypczak.

    "Bardzo podobały mi się filmiki o ludziach, którzy żyją w Afryce w skromnych warunkach. Zauważyłam, że ci ludzie więcej się ruszają i nie siedzą w domu, prowadzą życie kulturalne tańcząc i śpiewając, także się uczą. Naprawdę podobało mi się to spotkanie" - Jola Kowal.

31 maja 2016 roku odbył się piknik w Kąkolewicach, w Magazynie Wystawowym

Polskiej Motoryzacji naszego Przyjaciela Jana Kubackiego.

Więcej zdjęć zobaczycie w naszej galerii.

20 maja 2016 roku wzięliśmy udział w programie "Kierować każdy może". Forma opiera się na idei gier planszowych w mini-miasteczku komunikacyjnym. Program uczy podstawowych zasad poruszania się po drogach, jezdniach i chodnikach. W takiej scenerii uczestnicy wybierają się na wycieczkę, której przewodnikiem jest Dziadek Maciek.

Program  ma charakter interaktywny łączący współzawodnictwo wiedzowe z zabawą, nie ma tu jednak ani wygranych, ani przegranych. Największą atrakcją programu jest umożliwienie prowadzenia samochodu pod okiem instruktora. Chętnych do siadania za kółkiem u nas nie brakowało, każdy spróbował.

Zdjęcia w galerii

19 maja 2016 roku szóstka uczestników naszego Warsztatu odbyła trening umiejętności zawodowych w Muzeum Polskich Samochodów w Kąkolewicach.

Dnia 17 maja 2016 roku wszyscy z Warsztatu poszliśmy do kina na film pod tytułem „Wszystko gra”, który zorganizował i ufundował nam nasz Samorząd.

Był to musical. Opowiadał o losach trzech kobiet z jednej rodziny, które walczą o swój dom, który chcą zabrać komornicy. Aktorzy tańczyli i śpiewali polskie przeboje. Był to bardzo ciekawy, fajny film.

Teskt: Paulina Kowalska

We wtorek, 17 maja 2016 roku  byliśmy wy kinie w Chodzieży na filmie pt.: „Wszystko gra”. To był film muzyczny, bardzo fajny i ciekawy. Było się można pośmiać jak dziewczyny malowały graffiti na ścianach. W filmie dużo tańczyli. Była to historia o trzech kobietach, które walczyły o swój dom, który chcieli zabrać komornicy. Prababcia wygrała ten dom w karty.

Tekst: Hubert Księżniakiewicz


W czwartek, 5 maja 2016 roku, do naszego Warsztatu przyszedł ratownik medyczny pan Stanisław Jarosz. Pokazał nam różne sprzęty medyczne, które używa się do udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Opowiadał w jaki sposób ich używać. Miał dwie torby. W jednej były między innymi wenflony, bandaże, strzykawki, kroplówka. W drugiej miał manekina i pokazywał jak robi się sztuczne oddychanie i masaż serca. Można było samemu spróbować to zrobić. Można było wszystko dotknąć i obejrzeć.  Na koniec niektórzy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z panem Stanisławem. Było to bardzo ciekawe szkolenie.

Tekst: Paulina Kowalska

Wystawę w Miejskiej Bibliotece Publicznej "Ceramiczne dzbany, misy i donice", która odbyła się 21 maja 2015 roku, uważamy za bardzo udaną!
Kto nie był niech żałuje, a wszystkim którzy spędzili ten popołudniowy czas z nami serdecznie dziękujemy.


"Przyjechałam na popołudniową wystawę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży. Była to wystawa prac z pracowni ceramicznej i zdjęć zrobionych przeze mnie. Bardzo mi się podobał występ muzyczny i wystawa. Potem była biba i szampan, a po wystawie dalsza impreza w pubie „Dziupla”, gdzie było bardzo dobre jedzenie. Czasem fajnie jest gdzieś wyjść i się zabawić" -Michalina Wachowska.


"Bardzo podobał mi się koncert Moniki I Łukasza. Super był filmik i prace wykonane przez koleżanki i kolegów z pracowni ceramicznej. Przyszło dużo gości. Jestem bardzo zadowolona z wystawy, a w pubie było dobre jedzonko" - Katarzyna Skrzypczak.

Wystawę można jeszcze oglądać w Bibliotece, można również kupować wyeksponowane prace, serdecznie zapraszamy!

Filmik prezentowany na wystawie, opowiadający o tym, jak powstają prace ceramiczne.

 

7 maja 2015 roku uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Ośrodku Dziennej Aktywności w Chodzieży.

"Było dużo ludzi, śpiewaliśmy piosenki, ksiądz ładnie odprawił mszę świętą. Była dobra kiełbaska i placki, a potem były zabawy" - Hubert Księżniakiewicz.

 

"Najpierw była msza święta, a potem poszliśmy po kiełbaski i jedliśmy. Bawiliśmy się przy muzyce i tańczyliśmy, było cudownie i szczęśliwi pojechaliśmy do domu" - Hubert Skrzypczak.

 

5 maja 2015r. grupa uczestników z naszego Warsztatu pojechała do Piły do Zakładu Aktywności Zawodowej.


"Pracują tam osoby niepełnosprawne. Znajdują się tam rożne działy. W dziale krawieckim wykonuje się torby ekologiczne, torby z banerami ( haftem maszynowym ). Dział porządkowy głównie zajmuje się pielęgnacją zieleni i usługami leśnymi. Z kolei w dziale opakowań i montażu wykonuje się takie prace jak: elektromontaż, oklejanie książek czy konfekcjonowanie. Jest także studio kosmetyczne, rehabilitacja i stołówka. ZAZ bardzo mi się podobał, fajnie było pojechać i zobaczyć jak osoby niepełnosprawne pracują" - tekst Paulina Opara.

29 maja mieliśmy bardzo miłych gości z Warsztatu Terapii Zajęciowej ze Złotowa. Bardzo się cieszymy, że znaleźli czas na spotkanie, zwiedzenie naszego Warsztatu i wymianę doświadczeń.

 


7 maja 2014 roku wzięliśmy  udział  w  obchodach Dnia Godności  Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną , który zorganizował  Ośrodek Dziennej  Aktywności  dla Dzieci  Niepełnosprawnych  w Chodzieży. O  godzinie 12: 00 odbyła się uroczysta msza święta. Po mszy zostaliśmy  zaproszeni na poczęstunek: kiełbasę z grilla, lody, kawę i placek.  Było fajnie i pogoda też dopisała, było ciepło, tylko  podczas mszy świętej zaczęło padać. Bardzo mi się podobało i było fajnie, że mogliśmy tam pójść. Wszyscy byli zadowoleni z  imprezy.

Tekst: Paulina Opara

Więcej zdjęć w GALERII

We wtorek, 29 kwietnia o godzinie 11:00, w naszym Warsztacie odbyło się oficjalne pożegnanie naszej wieloletniej psycholog i kierownik pani Lucyny Brzeźniak, która zakończyła swoją pracę. Z tej okazji Samorząd zakupił w ramach prezentu  tort oraz mały upominek, a była to ozdobna broszka. Było przekazanych dla Pani Lucyny dużo ciepłych słów oraz życzeń, a także na Jej ręce zostały wręczone piękne kwiaty. Bardzo będzie nam Jej brakowało.

Tekst: Joanna Kienic

Fajnie się pracowało jak była z nami Pani Lucyna. Zawsze miła, dobra i kochana. Zawsze mogliśmy liczyć na Pani dobre słowo i pomoc w trudnych dla nas sytuacjach. Będziemy Panią mile wspominać i zawsze o Pani pamiętać. Serdecznie dziękujemy za dobre serce i pomocną dłoń. Nigdy o Pani nie zapomnimy. Mamy nadzieję, że będzie nas Pani często odwiedzać - uczestnicy pracowni rękodzielniczej.

Pracownia ogrodniczo - plastyczna mile wspomina prace na naszej warsztatowej działce. Wspólnie z Panią zrywaliśmy owoce, wyrywaliśmy chwasty. Na malarstwie też się Pani Lucyno znałaś. Pilnowałaś farb. Była to dobra i zgodna współpraca połączona z pracą i wypoczynkiem. Zawsze wesoło i miło.Kochana czekamy i zapraszamy do nas- pracownia ogrodniczo- plastyczna.

Pani  Lucyna Brzeźniak  była  dla młodzieży  osobą bardzo dobrą, pracowitą, umiała  wysłuchać problemy  każdego uczestnika i rozważyć  wspólnie jego problemy. Miała  ciągle uśmiech  na twarzy. Miło się z nią współpracowało. Była dla nas bardzo dobrym psychologiem. Uczyła nas  być  grzecznym życzliwym dla innych, mieć poczucie humoru, być   dobrym, mieć dobre maniery, umieć słuchać  innych itp. Spotkania z panią Lucyną to radość. Dziękujemy  Pani za życzliwość i cierpliwość. Życzymy  dużo zdrowia i długich lat życia - uczestnicy obecnej grupy ceramicznej.

Droga Lucyno!Będziemy tęsknić za Tobą! Byłaś naszym najlepszym  przyjacielem,  kierownikiem  i psychologiem.   Doradzałaś, wspierałaś nas wszystkich w naszych problemach. Pomagałaś i tym dużym i małym. Mile wspominać będziemy nasze wspólne wyjazdy na wycieczki z młodzieżą, imprezy  i życie na co dzień i to z przyjemnościami,  i z troskami i z problemami, które zawsze  zostały rozwiązane.  Czekamy na Ciebie w WTZ, jesteś mile widziana - Agnieszka.

Pani Lu była zawsze dobra, bardzo ją kocham - Łukasz Jancon.

Znam Panią Lucynę już od bardzo dawna, a dokładnie od dziecka. W wieku 5 lat zaczęłam korzystać z jej pomocy. Zawsze znalazła dla mnie czas. Dziękuję Jej z całego serca za cierpliwość i wyrozumiałość - Joanna Kienic.

Pani Lucyna była dla mnie miłą osobą, także psychologiem, któremu mogłam się zwierzyć ze wszystkiego. To otwarta i uśmiechnięta osoba, nasza była Pani kierownik - Agnieszka Troszczyńska.

Pani  Lucyna  Brzeźniak  była dobrym, uczynnym  psychologiem.  Można  było z nią porozmawiać na każdy temat. Żal, ze odeszła na emeryturę. Serdecznie Jej dziękujemy, że zawsze  była za naszymi sprawami - Krzysztof Tews.

Chciałam napisać kila słów o Pani psycholog Lucynie Brzeźniak. Bardzo polubiłam Panią Lucynkę  Brzeźniak, była miłą i sympatyczną osobą. Można było pogadać kiedy przyszłam zobaczyć Warsztat Terapii Zajęciowej w Chodzieży. Pani Lucynka była panią kierownik, pokazała mi wszystkie pracownie, w których się można było nauczyć różnych rzeczy. Będzie nam brakowało Pani Lucynki, ale będziemy Ją mile wspominać - Jola Kowal.

Mieliśmy na Warsztacie  długoletniego kierownika i psychologa, taką  funkcję pełnia  Pani Lucyna  Brzeźniak. Bała bardzo związana  z uczestnikami, jak prawdziwa mama. Potrafiła pomóc doradzić w trudnych sprawach. Przez kilkanaście lat razem z nami. Była akceptowana przez wszystkich, kochana. Dziękujemy Jej za długoletnią pracę, którą  wykonywała sumienie, bardzo dobrze, z wielkim poświęceniem i  zorganizowaniem. Umiała  doradzić w każdej potrzebie w ten niezwykły sposób!  Będziemy mieli Panią Lucynę zawsze w pamięci  za to, że z nami  była na dobre i złe.  Będziemy pamiętali Panią Lucynę jako kierownika i psychologa w Warsztacie Terapii Zajęciowej - Przemek Kaniewski. 

Kochana Pani Lu!

Jesteśmy wdzięczni za każdą pogodną chwilę,  za uśmiech, obecność, dobre  rady, wsparcie, wspaniałą współpracę, bycie z nami na dobre i na złe. Dziękujemy za serce, które wkładała Pani w swoją pracę - dzięki temu mogliśmy czuć się na Warsztacie jak w domu.W ciągu tych wszystkich lat była Pani dla nas  najlepszym przyjacielem, na którym zawsze można polegać, który zawsze służy pomoci wsparciem. Dziękujemy i życzymy dużo zdrowia i wszystkiego najlepszego!

22 maja 2013 roku ośmiu uczestników z naszego Warsztatu, w myśl idei: "Sport drzemie w każdym z nas", wzięło udział w XIV Ogólnopolskiej Imprezie Sportowo - Integracyjnej Osób Niepełnosprawnych w Przygodzicach.


14 maja nad jeziorem Miejskim odbyła się „Plenerowa biblioteka”. Organizatorem tego spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży. Na początku była prezentacja baśni z elementami dźwiękowymi. Na małej scenie odbyły się występy dzieci z chodzieskich przedszkoli, które przedstawiły wiersz, śpiewały piosenki i tańczyły. Program artystyczny bardzo mi się podobał. Na placu nad jeziorem zgromadziło się dużo zainteresowanych osób. Byli obecni także Pan burmistrz Jacek Gursz, Pan starosta Julian Hermaszczuk i Pan wicestarosta Mirosław Juraszek. Były także nasze lokalne media. Impreza odbyła się w miłej i radosnej atmosferze.

Tekst: Przemysław Kaniewski

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska na
XVIIChodzieskich Targach Gospodarczych „Promocje 2012”, które odbędą się 2 czerwca ( sobota ) na terenach rekreacyjnych przy pływalni "Delfin".
Zapraszamy do wsparcia naszego Warsztatu poprzez zakup cegiełek - niespodzianek w kwocie 2,00 zł i 5,00 zł.

W dniu 24 maja o godzinie 10:30 odbył się Dzień Rodzica, który zorganizował nasz Samorząd. Na początku  przemówiła Pani Kierownik Małgorzata Staszewska, która poinformowała  o bieżących  sprawach Warsztatu. Wszystkich Rodziców powitała Michalina Wachowska. Następnie odbyła się krótka cześć artystyczna, podczas której  wiersze czytali: Paulina Kowalska, Joanna Kienic i Krzysztof Tews. Wszyscy  uczestnicy wręczyli Rodzicom laurkę ze swoim i zdjęciem  i wierszem, którą własnoręcznie ozdobili. Czas umilała muzyka puszczona z laptopa. Był grill,  na którym zjedliśmy smaczną kiełbasę.    

                                                                                     Tekst: Krzysztof Tews

W dniach 17 - 18 maja 2012 byliśmy na wycieczce w Szczecinie, Miedzywodziu i Międzyzdrojach.

Do oglądania zdjęć zapraszamy do naszej GALERII.

"Moje odczucia z wycieczki są dobre. Bylem zaskoczony, że mogłem zobaczyć tyle ciekawych miejsc. Będę zawsze miał w pamięci ten udany wyjazd" - Przemo Kaniewski.

"Na wycieczce najbardziej podobał mi się Szczecin i Międzyzdroje, a w szczególności aleja gwiazd z odciśniętymi dłońmi znanych osób. Podobało mi się też jak poszliśmy na molo. Nad morzem zbierałam muszelki" - Paulina Opara.

"Fajnie było na wycieczce, wesoło. Na dyskotece tańczyłem jak król disco polo" - Hubert Skrzypczak.

Nasz wyjazd nie byłby „oczywisty i tradycyjny jak co roku”, gdyby nie pomoc gości I Balu Charytatywnego Starosty. To właśnie Państwo swoją otwartością i wyborem tego właśnie balu, zakupem naszych prac podczas licytacji, wsparliście nasz wyjazd.  Serdecznie i z szerokimi uśmiechami na twarzy, za to Państwu dziękujemy. Na tą jedną tak ważną aktywność – wyjazd poza miasto, w inny rejon kraju, czekamy cały rok. Państwa otwartość i hojność przybliża nadzieję, że nie pozostaniemy nigdy za szkłem – widoczni, acz oddzieleni od społeczeństwa. Dobro raz wysłane, powraca podwójnie dlatego też życzymy Państwu wszystkiego co daje szczęście, zarówno sobie, jak i innym!

 

Z radością zamieszczamy informację, że nasza strona internetowa zdobyła pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą stronę internetową ośrodków terapii zajęciowej w naszym kraju.

Konkurs został ogłoszony w Magazynie Ośrodków Terapii Zajęciowej "WóTeZet" a więcej o konkursie będzie można przeczytać w kwietniowym wydaniu magazynu.

Informacje także na stronie: www.wotezet.pl


4 czerwca odbyły się Chodzieskie Targii Promocji. Mieliśmy na nich swoje stoisko,

na którym odbywała sie sprzedaż naszych wytworów.

 


Dnia 26.05.2011 roku odbył się na Warsztacie Dzień Rodzica. Jako prezent Rodzice dostali tort, była również kawa, herbata i rogale. Wszystko odbywało się na dworze. Podczas uroczystsi   Pani Kierownik dawała wszystkim Rodzimo  kartki z informacją o Targach Promocji i Zbyszewicach. Atmosfera była przyjemna i wszystko się udało.


Zapraszamy na zakupy upominków dla mam do sklepu "Arka" w Chodzieży.  

          W dniu 26 maja o godz 10:00 wyjechaliśmy do Białośliwia na Dzień Rodzica. Tam jechaliśmy kolejką wąskotorową i piekliśmy kiełbaski przy ognisku.  Moje wrażenia z wycieczki są bardzo dobre, było wietrznie ale też fajnie.  Dzięki tej wycieczce poznałyśmy z mamą więcej ludzi.  Był też czas na rozmowę z innymi uczestnikami Warsztatu.  Autobusami wróciliśmy do Chodzieży.  Pomysłodawcą takiego dnia był nasz Samorząd, który także współfinansował tą imprezę.  Przejazd kolejką ufundowało „Stowarzyszenie Na Górze”.

Tekst: Paulina Kowalska                                                              

Zapraszamy do galerii

5 

Przykładowa grafika  Przykładowa grafika

Przykładowa grafika  Przykładowa grafika

Dnia 26 maja 2009 roku, o godzinie 11:00 odbył się w naszym Warsztacie Dzień Rodzica. Wszystkich Rodziców serdecznie powitała Pani Kierownik, po czym nastąpiła cześć artystyczna - śpiewanie piosenek połączone z czytaniem wierszy. Następnie wręczyliśmy Rodzicom upominki a były to nasze zdjęcia w ramkach. Pogoda była piękna, dlatego też impreza odbyła sięna dworze przy kawie i pysznym placku.

                                                                                             tekst: J.Kowal 

 

"Mama dla mnie jest kimś wyjątkowym,

jest jak wiosna radosna,

nieraz jak burza, krzyczy i wyzywa,

czasem przytulam się do Niej,

bo... Kocham Cię Mamo!".

 

 

Wszystkim Mamom życzymy wszystkiego najlepszego,

dużo zdrowia, radości i uśmiechu na twarzy.

 

         tekst: A.Troszczyńska

 

W dniu 9 maja odbył się Dzień Rodzica połączony z zebraniem. Samorząd zakupił za składkowe pieniądze uczestników tort z wulkanem. Na zebraniu był poruszony temat wycieczki, Pikniku Integracyjnego w Zbyszewicach i Targów Promocji. W tym dniu dopisała ładna pogoda, rodzice byli bardzo zadowoleni.

                                                                                       Tekst: K.Tews

          Dnia 8 maja mała grupa została zaproszona do Biblioteki Pedagogicznej na spotkanie z książką. To spotkanie było dla mnie bardzo przydatne, bo dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy. Po przybyciu na miejsce przywitały nas pracujące tam Panie, które przygotowały mały poczęstunek, zaskoczyły nas bardzo miło. Rozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach i o tym co robimy na Warsztacie.  Pokazały nam bibliotekę a na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

                                                                                               Tekst J. Kienic

  

 

 

 

Dnia 25 kwietnia wybraliśmy się małą grupą, warsztatowym samochodem z Panem Markiem, do Poznania na operetkę  pt.: „Kraina Uśmiechu”. Było to dla mnie wielkie przeżycie bo na operetce byłam pierwszy raz w życiu. Wróciliśmy o 23:30 w nocy.

   

 

W związku z tym że zbliża się maj,  jest to czas przystępowania do I Komunii Świętej, to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia sklepu „ARKA” przy ulicy Reymonta, gdzie można kupić pamiątki i dekoracje komunijne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28 maja 2007r. odbyło sie spotkanie z okazji Dnia Rodzica. Przygotowaliśmy wystep artystyczny  oraz  poczęstunek. Rodzicom sie  bardzo podobało i byli zadowoleni  z tego dnia. Ipreza odbyła sie na dworze przy pięknej pogodzie. Przy okazji  spotkania odbyło sie  także  zebranie dotyczące  bieżących spraw Warsztatu.

Serdecznie  zapraszamy na wernisaż prac ceramicznych pt: "Trzy światy z Jolą" oraz gościnną ekspozycję prac z WTZ z Rzadkowa. Wystawa odbedzie  się 6 czerwca 2007r. o gdzinie 18:00 w Młodzieżowym  Domu Kultury w Chodzieży. Wystawę  zwiedzać  będzie  można  do dnia 14 czerwca 2007r.

 

Serdecznie zapraszamy do kupowania naszych prac, które znajdują się w sklepie "Arka" w Chodzieży na ulicy Reymonta. W okresie majowym szczególnie polecamy zakup pamiątek komunijnych oraz upominków z okazji Dnia Matki.