Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warsztat Terapii Zajęciowej zapraszamy!

Warsztat Terapii Zajęciowej zapraszamy!

Warsztat Terapii Zajęciowej zapraszamy!

Warsztat Terapii Zajęciowej zapraszamy!

Warsztat Terapii Zajęciowej zapraszamy!

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

3 grudnia 2020 rok
 
   3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.
   Osoby niepełnosprawne na co dzień borykają się z wieloma problemami i barierami. Nie są to tylko bariery architektoniczne, czy ograniczenia wynikające z niepełnosprawności fizycznej i intelektualnej. Często spotykają się z obojętnością, niezrozumieniem, samotnością czy nietolerancją. Niestety bardzo często są także traktowane jak "duże dzieci", które nie mają swoich uczuć, potrzeb, marzeń czy też planów życiowych.
   Dzisiejszy dzień niech będzie refleksją nad naszym stosunkiem do wszystkich osób z niepełnosprawnościami.
   A jak uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chodzieży widzą swoje życie, swój świat bez barier - przeczytajcie sami.
 
   "Chciałabym chodzić do pracy i nie być zależna od innych osób" – Marta Burzyńska.
 
   "Od dziecka jestem osobą poruszającą się na wózku. Największe trudności sprawia mi poruszanie się. Ale zawsze marzę o tym, że chodzę samodzielnie. Na pewno, tak jak każdy zdrowy człowiek, marzę też o założeniu własnej rodziny i podjęciu pracy. Wiem jednak, że to w moim przypadku nie będzie możliwe. Wciąż robię wszystko żeby się bardziej usamodzielniać. A w dążeniu do samodzielności już dużo pomogła mi rehabilitacja, chociaż bywała bolesna, oraz moi rodzice. Pomimo mojej niepełnosprawności jestem szczęśliwa, ponieważ mam dużo przyjaciół i wiem, że we wszystkim chętnie mi pomogą"- Joanna Kienic.
 
   "Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i możemy razem stworzyć lepszy świat. Jestem uczestnikiem Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chodzieży od 2003 roku. Ktoś mi powiedział, że mogę się rozwijać. Jak byłem małym chłopcem to często rysowałem i tak zaczęła się moja przygoda z rysowaniem. Okazało się, że mam talent. Moje prace chciałbym pokazać całemu światu a moim marzeniem jest zostać zawodowym artystą. Świat powinien się pozytywnie zmienić, a ludzie powinni dać szanse wszystkim osobom niepełnosprawnym" – Marcin Miklejewski.
 
   "Bardzo lubię góry, dlatego chciałam zdobyć górę Śnieżkę. Od miejscowości Karpacz do Kopy pod Śnieżką kursuje wyciąg krzesełkowy. Jednak dalej, aby dostać się na Śnieżkę, trzeba sforsować dużą odległość po skałach na szczyt, co było w moim przypadku niemożliwe. Dlatego przyszedł nam pomysł żeby "zaatakować" Śnieżkę od strony Czech. Wybraliśmy się samochodem do miejscowości Pec w Czechach. Tam po krótkim pobycie zakupiliśmy bilety na kolejkę linową i wjechaliśmy na sam szczyt Śnieżki. Pogoda była wspaniała to i widoki na stronę Polską były znakomite. W obserwatorium na Śnieżce zjedliśmy coś ciepłego po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski tym samym szlakiem. Niepełnosprawni Czesi mają taką możliwość zwiedzania gór, my Polacy takiej nie mamy. Były inne wyprawy gdzie bariery sprawiały trudności w dojściu do celu" - Wiesia Paprzycka.
 
   "Moja niepełnosprawność fizyczna polega na tym, że ręce mi się trzęsą. Słabną mi nogi i ręce. Nie mam dobrej równowagi i przez to czasami się przewracam. Trzeba mi pomagać w wielu codziennych czynnościach. Jeżeli wychodzę np. na spacer albo do miasta to na wózku z drugą osobą do pomocy. Moje życie bez tej choroby wyglądałoby zupełnie inaczej. Mogłabym sama iść na spacer, do miasta, pojechać na wakacje, czy też spotkać się ze znajomymi lub chłopakiem, założyć własną rodzinę, być samodzielną osobą. Mogłabym iść do pracy, spełnić moje podróżnicze marzenie, którym jest wycieczka do Paryża. Chciałabym wejść na ostatnie piętro wieży Eiffla, żeby zobaczyć piękny widok, przejść się nad Sekwaną, zwiedzić inne zabytki" - Paulina Kowalska.
 
   "W moim świecie bez barier mieszkam z dziewczyną w mieszkaniu w bloku" – Paweł Ślot.
 
   "Chciałbym żeby osobny z niepełnosprawnościami miały swoje miejsce w życiu i dążyły do sowich celów i marzeń i się rozwijały w miarę sowich możliwości. Również osoby niepełnosprawne powinny być dobrze traktowane w społeczeństwie. Chodzi mi o tolerancję i szacunek. Wszystkim życzę szczęścia, zdrowia, radości, miłość, przyjaźni i wsparcia" – Paulina Opara.
 
   "Moim marzeniem jest wyjechanie za granicę. Chciałbym mieć tam pracę, dom, samochód i założyć rodzinę" – Maciej Wyszomirski.
 
   "Moim marzeniem jest założenie rodziny" – Tomasz Hein.
 
   "Chciałabym mieć swój własny dom" – Katarzyna Skrzypczak.

WARSZTATOWE WIEŚCI

"WARSZTATOWE WIEŚCI" to nasza gazetka, która jest wydawana co dwa miesiące. Tworzą ją wszyscy uczestnicy naszego Warsztatu, a redagują i składają uczestnicy z pracowni komputerowej.

Opiekunowie: E.Smocikowska, D.Drzewiecka – Piechowiak, J.Ziegenhagen.

Przekaż 1% podatku

Obywatelska Fundacja na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy w Chodzieży posiada status organizacji pożytku publicznego (KRS 35984).Oznacza to, że przy rozliczeniu się z podatku dochodowego możecie Państwo przeznaczyć 1% podatku na rzecz naszej Fundacji. Ułatwi to nam realizacje działań, a naszym podopiecznym da szansę godnego życia.

Numer Konta: 61 1090 1317 0000 0000 3100 0261